Blog GROWHOUSEPOLAND
Szklarnie ogrodowe - ich rodzaje i uprawa tropikalna

Szklarnie to zamknięte, oszklone pomieszczenie do uprawy rozsad i szybszego wzrostu roślin. Podstawowym kryterium które pomaga w rozróżnieniu typów szklarni jest jej budowa, dlatego wyróżniane są następujące rodzaje: szklarnie stałe czyli pojedyncze, blokowe lub szklarnie niestałe, czyli zbudowane z okien inspektowych oraz przesuwne, które możemy podzielić na dwuspadkowe lub hangarowe. Dodatkowo występuje również podział na sposób uprawy, czyli w gruncie lub na stołach uprawowych, oraz podział na ogrzewane - częściowo ogrzewane i nieogrzewane. Szklarnie dzielimy także ze względu na podłoża do uprawy, takie jak torf (torf wysoki), substrat torfowy, wełna mineralna, włókno kokosowe, keramzyt i perlit. Jednak jest to coraz częściej wypierane przez uprawy stołowe i pojemnikowe, które zapewniają zwiększenie wydajności uprawy oraz ochronę przed chorobami pleśniowymi. Szklarnie ogrodowe służą przede wszystkim do upraw ciepłolubnych roślin ozdobnych w klimacie umiarkowanym, uprawy roślin w ogrodach botanicznych, corocznej uprawy warzyw, rozsad czy sadzonek oraz upraw doświadczalnych.

Jak uprawiać rośliny tropikalne w szklarni?


Warunkiem podstawowym jest stosowanie odpowiedniego mikroklimatu, nie powinno się tworzyć zbyt wysokiej temperatury, gdyż w upalne dni wzrasta ona do 60ºC, dlatego powinniśmy naszą szklarnię często wietrzyć, gdyż rośliny tak samo jak człowiek, potrzebują czasem orzeźwienia i oddechu. W miesiącach letnich podlewamy uprawę dwa razy dziennie, przy pochmurnej pogodzie co 2-3 dni. W okresie jesienno-zimowym wystarczy raz dziennie, tak aby ziemia nie wyschła. Przed wybraniem gatunku zastanówmy się ile czasu jesteśmy w stanie przeznaczyć na uprawę i jej pielęgnacje, pamiętajmy również, by roślinność ekspansywna nie była sadzona zbyt blisko roślinności o słabym procesie wzrastania, obok siebie sadzimy raczej gatunki o podobnych warunkach. Ciekawie będzie prezentowała się w naszej szklarni uprawa cytrusów np. limonek, cytryn, mandarynek itp. będą one przyciągać nas chętniej do podziwiania wnętrza naszego obiektu. Jeśli jednak lubujemy się w kwiatach świetnym zastosowaniem będzie uprawa storczyków czy orchidei, jednak musimy pamiętać że nie jest to proste i potrzeba dużo cierpliwości i dbania o detale np. światło, by cieszyć się przepięknie pachnącymi kwiatostanami. Każda roślina tropikalna w szklarni to wyzwanie ogrodnicze któremu warto sprostać, nie idziemy wiec na łatwiznę i pozwalamy podawać się przyjemności obcowania z tropikalną roślinnością, rosnącą nie opodal naszego domu, wpływając korzystnie na nasze samopoczucie i dobry nastrój.

GROWHOUSE

Nasze szklarnie cedrowe posiadają bardzo szeroki zakres funkcji, uważamy że są to najlepsze szklarnie drewniane na rynku.

POZNAJ NAS

Szklarnie budowane są ręcznie w Anglii, przez profesjonalnych stolarzy, którzy używają drewna z Czerwonego Cedru, czyli świetnego materiału budowlanego, który zapewnia niezwykłą wytrzymałość na niesprzyjające warunki pogodowe.

Zapraszamy do kontaktu

TESSEN
ul. Katowicka 3
43-300 Bielsko-Biała
tel. 504 596 495
email: biuro@growhousepoland.pl