Poradnik dla początkujących

Poradnik dla początkujących

Szklarnia hydroponiczna to nowość na Polskim rynku, dlatego prezentujemy poradnik dla zainteresowanych, który rozjaśni wiele kwestii dotyczących tego produktu. 
 
Jakie rośliny możemy uprawiać w szklarni domowej?
 
Wszelkiego rodzaju rośliny, między innymi odmiany sałaty, kapustę chińską, endywię, rukolę, szpinak „baby leaf” oraz zioła. Są to gatunki świetnie sprawdzające się w uprawie hydroponicznej.
 
Jak wygląda przygotowanie uprawy?
Po wyjęciu urządzenia z opakowania, dokładnie umyj plastikowe elementy zestawu i pozostaw do osuszenia, następnie zmontuj je zgodnie z instrukcją. Jest to prosty proces, trwający najwyżej kilka minut. Do urządzenia dołączony jest zestaw gąbek uprawowych, wystarczających do przeprowadzenia pierwszego zasiewu. Przed wysianiem nasion namocz gąbki w wodzie, aby usunąć z nich powietrze: najlepiej sprawdzi się zanurzenie ich w misce z wodą, oraz kilkukrotne „wyciśnięcie” każdej gąbki, dopóki nie przestaną się pojawiać pęcherzyki powietrza. Podczas gdy gąbki się moczą, przygotuj podstawę uprawy: pożywkę wodną. Brzmi skomplikowanie, ale jest to po prostu zimna woda z kranu, do której dodaje się odrobinę płynnego nawozu. Nie polecamy tutaj żadnej konkretnej marki – ale chcielibyśmy zasugerować użycie nawozu mającego w składzie azot, fosfor i potas oraz mikroelementy. Nie zalecamy natomiast stosowania nawozów organicznych, np. na bazie resztek strawionych przez dżdżownice kalifornijskie: mogą one zawierać szkodliwe bakterie i mikroby. Ponadto skład nawozów organicznych ulega pewnym zmianom ilościowym i jakościowym dla każdej partii produktu – nam natomiast zależy na prowadzeniu stabilnej, przewidywalnej uprawy, nie narażonej na choroby pleśniowe. Przygotowując roztwór nawozu w wodzie, postaraj się uzyskać możliwie niskie stężenie azotu – zgodnie z zaleceniami producenta opisanymi na opakowaniu. Pozwoli to na uniknięcie odkładania się pochodnych tego pierwiastka w warzywach. Gotową pożywkę wlej do pojemnika uprawowego, obserwując położenie pływaka – kiedy niebieska linia znajdzie się na poziomie brzegu pojemnika, oznacza to odpowiednią ilość wody na cały cykl uprawowy. (Oczywiście, powinieneś co kilka dni sprawdzać poziom zanurzenia pływaka: sadzonki mogą potrzebować więcej wody w zależności od temperatury otoczenia oraz gatunku uprawianych roślin.) Następnie delikatnie ułóż panel hydroponiczny w pojemniku – powinien unosić się na powierzchni pożywki wodnej. Urządzenie jest gotowe do zasiewu!
 
Jak wysiać nasiona? 
 
W otwory panelu włóż namoczone gąbki lub zaślepki. Przy pierwszej uprawie proponujemy wysiać możliwie jak najwięcej nasion i obserwować wzrost sadzonek – w razie potrzeby, możesz zdecydować się na ich przerzedzenie lub rozsadę. Prawidłowo włożone gąbki powinny być lekko zanurzone w płynie – tak, aby był on widoczny na dnie zagłębienia. Do każdej gąbki wysiej 1-2 nasiona. Staraj się nie dotykać nasion: dobrze sprawdzi się tutaj igła, szpilka, pinceta lub rozgięty spinacz biurowy, którego końcówką przeniesiesz nasiona na gąbkę. Po zakończeniu zasiewu, zamknij niewykorzystane miejsca w panelu zaślepkami (zmniejszy to wzrost glonów, które będą się pojawiać podczas uprawy – jest to normalne zjawisko podczas uprawy hydroponicznej, które nie wpływa na stan i wzrost sadzonek, jest po prostu spowodowane nadmierną wilgocią), wsuń pojemnik do szklarni i zamknij drzwiczki. Teraz wystarczy już tylko nacisnąć przycisk, aby rozpocząć uprawę.
Pierwsze trzy dni od zasiewu to okres kiełkowania: w tym czasie oświetlenie LED pozostanie wyłączone, ale wentylator i pompa powietrzna będą pracować. Po trzech dobach zapali się oświetlenie LED, i będziesz mógł obejrzeć pierwsze efekty swojej pracy. Po około dziesięciu dniach od zasiewu oceń, które sadzonki rosną prawidłowo, a które nie. Jest to odpowiedni moment na usunięcie niewykiełkowanych nasion oraz słabo wchodzących roślin: po prostu usuń gąbki z nasionami z panelu. Jeżeli chcesz, możesz również „przesadzić” lepiej rosnące sadzonki, aby zapewnić im więcej miejsca do dalszego wzrostu. Puste otwory w panelu zakryj zaślepkami, i pozostaw sadzonki w szklarni na kolejnych kilka tygodni. Pierwsze zbiory młodych liści można rozpocząć już po około 3 tygodniach od zasiewu; pełnię wzrostu sadzonki osiągną po około miesiącu. Obserwuj wzrost roślin i sam zdecyduj, kiedy chcesz zacząć zbiory. Obcinając najpierw zewnętrzne liście i pozostawiając fragmenty długości ok. 1 centymetra ponad gąbką uprawową, „nakłonisz” sadzonki do dalszego wzrostu, i będziesz mógł kontynuować uprawę. Teraz pozostaje Ci już tylko zaprosić rodzinę i przyjaciół na sałatkę z warzyw własnej „produkcji”.

 

Galeria produktu

GROWHOUSE

Nasze szklarnie cedrowe posiadają bardzo szeroki zakres funkcji, uważamy że są to najlepsze szklarnie drewniane na rynku.

POZNAJ NAS

Szklarnie budowane są ręcznie w Anglii, przez profesjonalnych stolarzy, którzy używają drewna z Czerwonego Cedru, czyli świetnego materiału budowlanego, który zapewnia niezwykłą wytrzymałość na niesprzyjające warunki pogodowe.

Zapraszamy do kontaktu

TESSEN
ul. Katowicka 3
43-300 Bielsko-Biała
tel. 504 596 495
email: biuro@growhousepoland.pl