Blog GROWHOUSEPOLAND
Uprawa rozsady w szklarni ogrodowej

Mała szklarnia ogrodowa daje nam całe mnóstwo sposobów na uprawę roślin, które mogą później zdobić nasze ogrody i donice. Satysfakcja którą zyskujemy hodując rośliny, to niewyobrażalna radość. Podstawowymi materiałami jakie są wykorzystywane w budowie konstrukcji szklarni to miedzy innymi stal, aluminium, drewno i tworzywo sztuczne. Natomiast w budowie warstwy wierzchniej najbardziej popularnym budulcem jest szkło mineralne, szkło polistyrenowe, płyty poliwęglanowe i pleksiglas. Dobrze dostosowana szklarnia powinna posiadać stoły szklarniowe oraz półki, które pomogą nam w odpowiednim doglądaniu roślin i umożliwiają uprawę egzotyków i kwiatów doniczkowych. Jednak zazwyczaj zakładamy szklarnię, w której hodujemy warzywa, zioła oraz kwiaty, wysadzane z nadejściem ciepłych dni do gruntu.
Już na początku marca można rozpocząć wysiewanie rozsad warzywnych np. selera, pora, sałaty, warzyw kapustnych, karczochów, pomidorów, bakłażanów i dyni, również jest to świetny okres na wysiew ziół np. majeranku, rozmarynu, lubczyku, szałwii, bazylii, estragonu, oregano i wiele innych, które stosujemy do przyprawiania dań, aby stały się bardziej aromatyczne. Pamiętajmy jednak, że każde rośliny, które zdecydowaliśmy się hodować, powinny być przez nas doglądane i odpowiednio pielęgnowane oraz często podlewane by nie zwiędły.

Uprawa roślin z rozsady:
Najważniejszą zaletą uprawy roślin z rozsady jest to, że przy niewielkich nakładach finansowych możemy uzyskać dużo sadzonek. Nasiona przeznaczone do tego celu najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach ogrodniczych, wówczas będziemy mieć pewność, że nasiona zostały poddane ochronie przed grzybami i bakteriami. Możemy również do tego celu użyć nasion z zeszłorocznej uprawy. Jednak trzeba wziąć pod uwagę że, niektóre nasiona mogły ulec skrzyżowaniu i nasz np. kwiat nie będzie taki sam jak w roku wcześniejszym. Ogólny wysiew nasion do rozsady możemy rozpocząć w lutym, a skończyć w kwietniu. Wybór terminu zależy od indywidualności rośliny. Do każdego wysiewu należy zaopatrzyć się w odpowiednie podłoże, a jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasze nasiona są odpowiednio poddane ochronie, należy zastosować odpowiedni preparat do zaprawiania nasion. Posiane rośliny należy odpowiednio podlewać i doglądać, aż nie wzejdą, następnie poddawać je hartowaniu przez wstawienie na zewnątrz podczas słonecznych dni i chować do szklarni na noc. Gdy zauważmy że roślinki posiadają już 3-4 listków, możemy przystąpić do pikowania. Tak przygotowane sadzonki ustawiamy w miejscu bardzo widnym i odpowiednio ciepłym, doglądamy a w drugiej połowie maja po ustaniu przymrozków wysadzamy na miejsce stałe.

GROWHOUSE

Nasze szklarnie cedrowe posiadają bardzo szeroki zakres funkcji, uważamy że są to najlepsze szklarnie drewniane na rynku.

POZNAJ NAS

Szklarnie budowane są ręcznie w Anglii, przez profesjonalnych stolarzy, którzy używają drewna z Czerwonego Cedru, czyli świetnego materiału budowlanego, który zapewnia niezwykłą wytrzymałość na niesprzyjające warunki pogodowe.

Zapraszamy do kontaktu

TESSEN
ul. Katowicka 3
43-300 Bielsko-Biała
tel. 504 596 495
email: biuro@growhousepoland.pl