Blog GROWHOUSEPOLAND
Uprawa drzewek cytrusowych

Na początek kilka słów o samym pochodzeniu i wyglądzie. Wywodzą się z Azji i należą do rodziny rutowatych, czyli zimozielonych drzew i krzewów, wrażliwych na mróz. W naszym klimacie uprawiane tylko w donicach wewnątrz mieszkania oraz w szklarniach ogrzewanych. Latem jednak można wystawić je na zewnątrz, ale jesienią muszą powrócić do domu lub szklarni. Oprócz pomarańczy, cytryn, limonek i grejpfrutów do rodziny cytrusów należą również: pomelo, kumkwat, kalamondyna czy murraja. Liście cytrusów są ciemne, lśniące oraz mięsiste, kwiaty są białe, woskowate i mają piękny zapach. Zdarza się, że na jednej roślinie są kwiaty i dojrzewające owoce, daje to świetny efekt wizualny i zapachowy.
Owoc, który z nich powstaje, to jagoda o miąższu bardzo bogatym w witaminy, zwłaszcza witaminę C. Można je spożywać na surowo obierając ze skórki, ale są też wykorzystywane w przemyśle spożywczym, perfumeryjnym i farmaceutycznym. Podstawowym aspektem jaki musimy spełnić, by cytrusy zdobiły nasz dom lub szkalrnię, to odpowiednie nawożenie i optymalna temperatura. Ziemia w doniczkach powinna być próchnicza, lekko kwaśna i przepuszczalna. Młode rośliny należy przesadzać co roku, a starsze co kilka lat do doniczki przynajmniej 2-3 cm szerszej. Bardzo dobrze znoszą cięcie, przynajmniej do 1/3 długości pędów, obficiej przez to owocują, tworzą ładny pokrój korony oraz lepiej rosną. Cytrusy lubią dużą ilość światła i ciepła, dlatego najlepiej ustawić je obok okna z północnej i zachodniej strony.
Od marca do października rośliny muszą być raz w tygodniu zasilane nawozami, o składzie zaspokajającym ich podstawowe wartości odżywcze. W przypadku żółknięcia młodych liści zalecane jest stosowanie nawozu dolistnego, przeprowadzanego w godzinach porannych, przed nasłonecznieniem liści. Podlewać rośliny powinniśmy tak aby, gleba była lekko wilgotna. Najlepiej do tego posłużą nam donice z podwójnym dnem, lub zastosowanie warstwy drenażu na spodzie donicy, który utrzymuje odpowiednią wilgotność. Pamiętajmy również, że drzewka i krzewy cytrusowe wchodzą również jak inne rośliny w tzw. stan spoczynku od października do kwietnia. Powinniśmy wtedy zapewnić im optymalne warunki do odpoczynku czyli temperaturę 10-15ºC regulowaną stopniowo, oraz mniejsze podlewanie, aby nie nastąpiło gnicie korzeni.

GROWHOUSE

Nasze szklarnie cedrowe posiadają bardzo szeroki zakres funkcji, uważamy że są to najlepsze szklarnie drewniane na rynku.

POZNAJ NAS

Szklarnie budowane są ręcznie w Anglii, przez profesjonalnych stolarzy, którzy używają drewna z Czerwonego Cedru, czyli świetnego materiału budowlanego, który zapewnia niezwykłą wytrzymałość na niesprzyjające warunki pogodowe.

Zapraszamy do kontaktu

TESSEN
ul. Katowicka 3
43-300 Bielsko-Biała
tel. 504 596 495
email: biuro@growhousepoland.pl